تبلیغات
نور معرفت - ایمان به غیبت:
یکشنبه 1391/06/19

ایمان به غیبت:

   نوشته شده توسط: جواد نیکرو    

ایمان به غیبت:        

از ضروری ترین راه های ایستادگی در برابر فتنه های عصر غیبت ،ایمان به غیبت است.انسان باید در ابتدا به سختی ها ،با اتصال به مبادی غیبی،راه و روش مقابله را کسب کند و به عبارت دیگر ،آداب صحیح استعانت از خداوند را بیاموزد،نه استعانت از شیطان ! اما متاسفانه ما زندگی غیبی را بلد نیستیم! و آن قدر در زندگی دنیوی غرق شده ایم، که حتی دین و عبادت متصل به غیبت و عالم بقیة الله را ادراک نمی کنیم. این است که با از دست دادن علل و اسباب، به راحتی امید و آرامش خود را از دست می دهیم؛در حالی که باید بدانیم چون خدا هست،حتی اگر همه چیزمان را از دست دهیم، نا امیدی معنا ندارد.

پس باید در  از دست دادن ها به ویژه در عصر طولانی غیبت،نه ناامید شویم،نه مغرور و قلدر،و نه وظایف را کنار بگذاریم،بلکه راه تعدیل را بیاموزیم .در زمان غیبت باید همت ما بر این باشد که روز به روز بنده تر شویم و رذایل را دائما از خود دفع و رفع کنیم، تا در نهایت برای ظهور آماده شویم. نباید سراغ دیگران برویم و فکر کنیم برایمان کاری می کنند؛بلکه باید به وجود حجت خدا مسلک شویم و بدانیم تنها اوست که به اذن خدا می تواند دستمان را بگیرد؛ و اگر چه فقط سر نخی در دست داشته باشیم، به همان توجه کنیم.

ما باید بدانیم وجودی الهی داریم که به "نَفَختُ فیهِ مِن رُوحِی"(سوره ی حجر،آیه29:از روحم در او دمیدم)وصل است

و این سر نخ در تمام فشار ها،برای ما باقی خواهد ماند؛ که اگر به آن تمسک جوییم،ربط خود را با حقیقت وجود می فهمیم، و همین فهم ما را از افراط و تفریط دور می کند. درست همان گونه که یوسف عمل کرد؛نه ادعای فرعونی کرد،نه به شهوت آلوده شد که خدا را از دست بدهد ونه نا امید شد؛بلکه فقط با حق،ارتباط بر قرار کرد و این گونه توانست از آن امتحانات،سربلند بیرون آید.

امروز اگرچه در عصر غیبتیم و از امامان دور،اما باید وجه غیبی او را بیابیم و به آن متصل شویم. باید بدانیم خداوند در اسفل سافلین دنیا،چیزی باقی گذاشته که اگر وارد عالمش شویم،با اینکه از خدا دوریم،او را می یابیم؛وآن چیز،بقیة الله است.عالم بقیة اللهی یعنی خدایی بودن و به عالم حضور و ادراک خدا وارد شدن؛یعنی عالمِ " بِذِکرِ اللهِ تَطمَئِنُّ القُلوبُ "(سوره رعد،آیه28:به ذکر خدا قلب ها آرام می گیرد.)

ورود به این عالم یعنی تقویت عبودیت ،بنده تر شدن و خالص شدن در انجام وظایف و تکالیف به نحو اتمّ و اکمل.

راه ورود به این عالم،آن است که به حدود دیگران و خود تجاوز نکنیم. باید بدانیم اگر می خواهیم سراغ عالم بقیة الله رویم،باید از عالم فانی ،فاصله گیریم. به عبارت دیگر ،شرط ورود به عالم بقیة اللهی، آن است که همه چیز ما رنگ بقا گیرد. زیرا بقیة الله ،باقی به حق بودن است،نه باقی به شهوت،غضب یا حب جا ه و مقام!

امروز اگر این سر غیبی یعنی عالم بقیةالله را پیدا کنیم و به آن ایمان وباور داشته باشیم،در گرداب فتنه های آخر الزمان،به فریادمان می رسد و همچون ریسمان نجات،از هلاکت رهایی مان می بخشد.

در واقع سر تمام سختی ها و مشکلات، این است که انسان را به تضرع بکشاند؛آن هم تضرع به عالم غیبی . در این مواقع،وجود انسان در بسیاری از راه کارهایی که دیگران ارائه می دهند،رویگردان است؛چرا که در حال عبور از وادی اشتغالات است و در این حال، آن لطیفه ی ربانی متصل به عالم غیب، در وجودش فعال می شود.

ما این موضوع را به خوبی تجربه کرده ایم.تا زمانی که امکانات آماده است، مشغول آنها هستیم و اصطلاحا خیالمان راحت است؛اما به محض وارد شدن فشار و سختی،به جایی می رسیم که می گوییم دیگر عقلم کار نمی کند! همین کلام محاوره ای که در میان ما متداول است، ریشه در این حقیقت دارد که عقل جزئی در سختی ها از کار و فعالیت می ایستد و ما دیگر نمی دانیم  چه باید بکنیم. اما در همین هنگام، وجودمان چون از خیال و ماده جدا می شود،متذکر شده و به دنبال مذکور حقیقی خود می رود. شاید بتوان گفت یکی از اسرار غیبت، رسیدن به اضطرار است؛ رسیدن به همان جایی که بگوییم"عقلم کار نمی کند!" این انقطاع،اضطرار می آورد و اضطرار حقیقی،همانا شاهراه انتظار تا مقصد ظهور است.


کربلایی
سه شنبه 1391/06/21 08:00
سلام

امام سجاد (ع) :
هر بامداد زبان انسان بر دیگر اعضای بدن توجه می کند و می گوید چگونه هستید ؟ حالتان چطور است ؟
آنها می گویند : اگر تو ما را رها کنی خوبیم(اگر تو با حرف زدن گناه نکنی خوبیم ) خدا را نسبت به ما بیاد آور .
و او را به خدا قسم می دهند و می گویند :
پاداش و کیفر ما تنها بخاطر توست
( یعنی اگر انسان پاداش کسب کند با استفاده از زبان است و اگرانسان عذابی هم شود بخاطر زبان است )
اصول کافی جلد 3 صفحه 177

موفق وکربلایی باشید


برای استفاده از مطالب وبلاگ نیازی به اجازه نیست
محجبه ها فرشته اند
یکشنبه 1391/06/19 12:42
سلام

ممنونم از حضورتون

با افتخار لینک شدید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.